Альтернативи курінню: чим можна замінити сигарети

Альтернативи курінню: чим можна замінити сигарети

У XXI ми прагнемо змін на краще у всіх сферах життя, починаючи від взаємин та щоденної активності до якості сну та способу харчування. У рамках цих намірів зростає інтерес людей до того, як кинути курити.   

Позбутися нікотинової залежності для багатьох повнолітніх курців досить складно. Тому певна частина дорослих споживачів тютюну обирають альтернативні способи вживання нікотину, які мають ряд переваг у порівнянні з сигаретами. Від відсутності диму та попелу, до непомітності споживання. 

Останнім часом дуже поширені різноманітні альтернативи традиційним сигаретам. Розгляньмо найпопулярніші з них.   

  

Продукція, що містить нікотин 

Пластирі, спреї та жувальні гумки містять менше нікотину, ніж сигарети. Ще одна особливість — нікотин із цих засобів діє на організм повільніше. Так вони знижують тягу до куріння (але не усувають її повністю) і пом’якшують симптоми тривожності, яка добре відома тим, хто намагався кинути курити.  

Нікотинові жувальні гумки. Коли повнолітній споживач тютюну використовує нікотинові жувальні гумки, нікотин потрапляє в його організм не через легені, а всмоктується безпосередньо в кров. Тому швидкість його доставки збільшується до 10-20 хвилин. Зауважте, що таку жуйку не можна жувати постійно (як звичайну). Потрібно робити невеликі перерви, частину часу просто тримати гумку в роті, замість жувати. Так нікотин потраплятиме у слизову оболонку рівномірніше. Якщо вам підходить такий спосіб вживання нікотину, додаткова альтернатива — нікотинові льодяники.   

  

Нікотинові пластирі

Часто їх рекомендують застосовувати разом із нікотиновими жувальними гумками. Нікотинові пластирі забезпечують рівномірне надходження очищеного нікотину в організм. Найчастіше нікотинові пластирі бувають тілесного або білого кольору, завдяки цьому вони непомітні під одягом. Активним курцям, що намагаються кинути курити, рекомендують використовувати пластир протягом доби або лише на денний час, якщо тяга до куріння помірна.   

  

Нікотиновий спрей

Це «найшвидший» із препаратів, що містять нікотин. Такі спреї розпорошують на слизову оболонку носа, часто використовують разом із нікотиновою жувальною гумкою або пластиром.     

Вживання препаратів, що названі вище, має відбуватися винятково під наглядом лікаря. Спеціаліст повинен допомогти підібрати правильне дозування, спосіб та час вживання препаратів відповідно до особливостей організму. Така терапія зазвичай триває до пів року й ефективна тільки при пильному дотриманні всіх рекомендацій. Кинути курити можливо, лише точно виконуючи всі поради спеціалістів.

  

Кальян   

Тютюн у кальяні, здебільшого ароматизований, нагрівається у чаші за допомогою вугілля. Користувачі вдихають дим, який пройшов через резервуар з водою або іншою рідиною, через спеціальну довгу трубку.   

Частина людей помилково вважає кальян менш шкідливим, ніж традиційні цигарки, тому намагаючись кинути курити, переходить на кальян. Та ВООЗ стверджує, що у димі кальяну більше токсинів та канцерогенів, ніж у звичайних цигарках, а його негативний вплив цілком рівноцінний звичайному палінню. Тому кальяни не можна назвати більш безпечною альтернативою курінню.   

  

Електронні засоби доставки нікотину 

В основі таких пристроїв — нагрівання, а не горіння тютюну* або рідини, що містить нікотин. У цьому основна відмінність принципу дії ЕЗДН від традиційних сигарет.   

  

Електронні випаровувачі або вейпи

Пристрої, де замість тютюну використовується ароматизована рідина, що містить нікотин. Металевий елемент нагріває її та перетворює на пару, що часто має яскраво виражений аромат. На жаль, щоб зробити однозначний висновок про вплив вейпів, як альтернативи курінню, на організм та його властивості, досі бракує наукових досліджень.  

  

Системи нагрівання тютюну (СНТ)   

До таких систем належать пристрої glo*. На відміну від електронних випаровувачів, у СНТ нагрівається не рідина, а спеціальні тютюнові стіки**. Завдяки нагріванню (а не горінню), аерозоль, що утворюється, містить нижчі рівні токсичних речовин, порівняно з димом від звичайних сигарет***. Річ у тому, що саме з горінням тютюну асоціюють основну шкоду для організму від куріння.    

Згідно з даними великого дослідження, проведеного у 2019-2020 роках і опублікованого в науковому журналі Nicotine & Tobacco Research, кількість шкідливих речовин, що виділяються при використанні систем нагрівання тютюну, на 90-95 % менше, ніж при споживанні традиційних сигарет.   

Однак не слід сприймати СНТ як спосіб кинути курити, адже  вони містять нікотин, що викликає залежніть. 

  

До речі, фахівці в галузі охорони здоров’я Японії стверджують, що використання електронних засобів доставки нікотину допомогло кинути курити багатьом людям у цій країні. Так у Японії використання електронних засобів доставки нікотину призвело до скорочення обсягів куріння традиційних сигарет на 30 %. На думку лікаря Кумамару Хіро, нікотиновозамісна терапія не дає подібних результатів.  

 

Хай там як, рішення про перехід на альтернативні способи куріння завжди залишається за споживачем. Для людей, що хочуть зменшити вплив тютюну та нікотину на організм, найоптимальніший варіант — кинути курити повністю. А для тих, хто зараз не курить — найкращий варіант не починати.   

    

* glo призначений для повнолітніх споживачів тютюну або нікотину.  

** Тютюновмісні вироби для нагрівання не є цілком безпечними та викликають звикання.  

*** Цей продукт не виключає всіх ризиків і містить нікотин, що викликає залежність. Порівняння диму від спалюваного тютюну в стандартній сигареті (приблизно 9 мг смол) і аерозолю від нагрітого тютюну в пристрої glo. Порівнюється 9 типів шкідливих речовин, які Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує скоротити у димі сигарет.